logo

انتخاب محل سایدبار

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد.
hello@youremail.com
+1234567890

۱۰ راز ساده که برای بالا بردن انگیزه شغلی کارکنان باید بدانید

۱۰ راز ساده که برای بالا بردن انگیزه شغلی کارکنان

۱۰ راز ساده که برای بالا بردن انگیزه شغلی کارکنان باید بدانید

۱۰ راز ساده که برای بالا بردن انگیزه شغلی کارکنان باید بدانید

 

طبق برخی از گزارشات و تحقیقات عدم اشتیاق به کار و انگیزه شغلی در بین کارکنان موج میزند. بر اساس آخرین بررسی ها که از شرکت های آمریکایی به دست آمده، هفتاد درصد از کارکنان به کاری که انجام می دهند اشتیاقی ندارند. بر اساس  مناظره ها و بحثهایی که بر سر صحّت و اعتبار این ادعا صورت گرفته است ، متوجه شده ایم که ایجاد اشتیاق و انگیزه شغلی در محیط کار ارتباط مستقیم با سود آوری بیشتر، بالا بردن مقام و جایگاه از دید مشتری و افزایش بازدهی دارد. سوال مطرح شده این نیست که آیا ما باید به ایجاد اشتیاق و افزایش انگیزه شغلی در کارکنان اهمیت بدهیم یا خیر؟ سوال این است که چگونه باید این کار را انجام دهیم؟

امروزه ما با کمبود نرم افزار ، برنامه های کاربردی و یا وجود مشاورانی در این زمینه مواجه نیستیم اما حقیقت این است که تاثیر گذارترین راه های افزایش اشتیاق در کارکنان، ساده ترین و ارزان ترین راه ها هستند. بنابراین قبل از اینکه شرکت شما بدین منظور از برنامه های بلند مدت و پر هزینه استفاده کند، بهتر است ابتدا این ۱۰ راه ساده را امتحان کنید.

۱) از بالا دستی ها شروع کنید:

عمل کردن به آنچه که می گویید یکی از تاثیر گذارترین عوامل بر کارکنان است. کارکنان باید ببینند و احساس کنند که کارفرمای آنها همانگونه که از آنها توقع دارد کار و رفتار می کند. در شرکت هایی که کارفرما الگوی رفتار و کار قرار میگیرد ، کارکنان ۵۵ درصد اشتیاق بیشتر به کار و ۵۳ درصد تمرکز بیشتری در کار خود دارند و همچنین تمایل آنها برای ماندن در شرکت نیز بیشتر خواهد شد.

۲ ) شفاف و روراست باشید:

قابل اعتماد و شفاف بودن مدیر یک شرکت باعث افزایش شادی و رضایت خاطر کارکنان تا ۹۴ درصد میشود. اعتماد کارکنان به کارفرما به آنها حس روابط عمیق تری در شرکت می دهد و کمک می کند که یک فضای کار شراکتی و تیمی در شرکت به وجود آید که این فضا کاملا مخالف اصطلاح ” کارفرما در مقابل کارکنان ” است.

۳ ) دیده شوید:

این کار به دو روش انجام می شود. اول اینکه مدیر و تمام سرپرستان باید در دسترس بوده و محیط کار آنها در مقابل دید همگان باشد، نه اینکه جدا از آنها و در یک فضای جداگانه و بسته.

دوم اینکه در مقابل سایرین کارمندان را بخاطر همکاری و دستاوردهایشان مورد تشویق قرار دهید. با اینکار نه تنها آن فرد تشویق می شود، بلکه سایرین هم برای انجام بهتر کارها تشویق می شوند.

 ۴ ) تشکّر کنید:

این کار به نظر کوچک می آید ولی اثرات آن بسیار بزرگ تر از آنچه که به نظر می آید است مخصوصاً در شرکت های بزرگ. سپاسگزاری از کارکنان توسط کارفرما در مقابل سایرین ، سریع ترین راه برای به وجود آوردن حس اعتماد، بازسازی روابط و ایجاد انرژی مثبت در محل کار است. کارکنانی که سرپرست خود را پشتیبان خود بدانند ۳/۱برابر بیشتر از سایرین تمایل به ماندن در شرکت خواهند داشت و ۶۷ درصد بیشتر به انجام کار خود مشتاق خواهند شد و انگیزه شغلی بیشتری خواهند داشت.

۵ ) انسان درستی باشید:

هر شرکت یا کسب و کار از انسان های مختلف تشکیل میشود ، نه از ماشین آلات و محصولات . روابط درست بین کارکنان و کارفرماها حس اعتماد را بین آنها شکل میدهد. در حقیقت طبق یک بررسی توسط Blessing White، مشاهده شده است که مدیرانی که چهره انسانی و خوب خود را به کارکنان نشان میدهند از نظر رتبه بندی و درجه در مدیریت بحران ۵۹ واحد از سایرین بالاترند.

بیشتر بخوانید:  انگیزه شغلی کارکنان و نقش آن در موفقیت سازمان

 

۶ ) انعطاف پذیر باشید:

به کارکنان در مورد زمان کاری و محل کارشان آزادی عمل دهید . بسیاری از کارفرماها به دلیل عدم اعتماد ، به کارکنان اجازه کار در منزل و یا تنظیم ساعت کاریشان را نمیدهند . این در صورتی است که با ساعت و محل کار انعطاف پذیر ، کارکنان به مراتب فعال تر ، خوشحال تر و نسبت به کار خود مشتاق تر از کارکنانی هستند که در یک چارچوب خاص کار میکنند .

 

۷ ) رفتار و شخصیت را الویت قرار دهید :

تجربیات و تحصیلات، کارایی را تضمین نمیکنند. حتی با استعدادترین ها هم ممکن است در کار خود شکست بخورند. در این مورد در واقع تاکید بر روی استخدام بر اساس رفتارهای مناسب و صفات شخصیتی است، پس از این مرحله، آموزش لازم به کارکنان برای مهارتهای مورد نظر شرکت انجام میشود .

 

۸ ) از روز اول مشوّق باشید:

دادن کوهی از برگه های کاری به کارمندتان و توضیح کار به صورت فشرده به وی، بهترین راه برای از بین بردن شور و اشتیاق کارمندتان برای کار و انگیزه شغلی اوست . کارکنان جدید با اشتیاق و کنجکاوی وارد محیط کار میشوند پس بهتر است هرچه سریع تر آنها را با نحوه کارشان آشنا کنید. به آنها کمک کنید تا همکاران و سرپرست های خود را بشناسند . آنها را با قوانین و فرهنگ متداول شرکت، با یک خاطره و حس خوب آشنا کنید . در این صورت آنها عاشق شرکت شما و همچنین کار خود خواهند شد .

 

۹ ) داوطلب شوید:

شرکت هایی که از کارهای بشردوستانه به طور داوطلبانه حمایت میکنند و در این کار از کارکنان و کارفرمایان کمک میگیرند به طور مستقیم بر روی افزایش اشتیاق و انگیزه شغلی کارکنان در کار اثر میگذارند . زیرا تنها هدف یک شرکت ، حصول درآمد نیست بلکه باید در حد توان خود بتواند در دنیا تغییری ایجاد کند .

 

۱۰ ) با یکدیگر بازی کنید:

خوش گذراندن کارکنان و کارفرمایان در کنار یکدیگر، نه تنها کار را از حالت روزمره خارج میکند بلکه باعث تقویت خلاقیت و روحیه همکاری نیز خواهد شد . برگزاری مسابقات و مناسبات مختلف در ماه مانند ” جشن لباس ” که در آن همگی باید لباس عجیبی بپوشند یا جشن سال نو و یا قرار هایی از این قبیل باعث تقویت روابط و اشتیاق به کار کارکنان خواهد شد .

در واقع برای ایجاد اشتیاق و افزایش انگیزه شغلی در کارکنان رازی وجود ندارد. .میخواهید بدانید چه اقدامات دیگری در این راستا به شما کمک می کند؟ فقط کافی است که از کارکنان بپرسید . جواب ها و راه حل های ساده آنها، شما را غافلگیر خواهد کرد .

بطور کلی یک قانون طلایی برای اینکار وجود دارد :

” با مردم جوری رفتار کن که دوست داری با تو رفتار شود . “

پول خود را صرف راه حل ها و برنامه های گران قیمت نکنید. شفقت ، احترام ، مهربانی و انعطاف پذیری خریدنی نیستند .

 

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

دیدگاه
نام
ایمیل
وبسایت